Tarvanpää viies kümnend algab vabaks saavas Eestis. 1994. aasta üldtantsupeol on Tarvanpää esitantsimisel plokk „Viru tantsu veeretie,” ettekuulutus teistmoodi teematantsupidudest.
Kõik muutub, taidlejail tuleb ise oma rahakoti abiga hakkama saada, maagilise sõnana kõlab „sponsor”. Kinni pannakse Tarvanpää kodumaja, legendaarne KITi klubi. „Inimesed on särasilmsed, kuigi raha vähe,” meenutab Maie Orav kodutuks jäämist. Siiski polekunagi varem ega ka hiljem olnud Tarvanpääl nii palju välisreise kui sel kümnendil.
Vanu väärtusi hoides ja vanu asju meelde tuletades hakkab Tarvanpää Rakveres avalikult jõulukuuski uue aasta hakul loitsides tänama ja põletama. Tänaseks on tava levinud üle Eesti.
1987 ENSV kultuuripäevad Iraagis. Raivo Riim ja Maie Karus meenutavad: "Ühel päeval viidi meid kiirsõidul läbi savionnidega küla, pärast selgitas giid, et olime sõitnud läbi Saddam Husseini koduküla Tikriti. Õhtul kontserdil Saddam ise ei olnud, aga saal oli täis kõrgeid sõjaväelasi, kõik uhketes mundrites." Pildil Merike Sikk ja Maie Karus.
1987. aasta sügisel tekkis kolmel Tarvanpää tantsupaaril võimalus sõita kultuuripäevadele Iraaki. Raivo Riim: "Samal ajal käis Iraani-Iraagi sõda ja Baghdadi tulistati Iraani poolt rakettidega, kodused olid päris mures ja lugesid iga päev lehest TASSi uudiseid ning valutasid südant, meie ei saanud koha peal suurt arugi. Vaid sõites Põhja-Iraaki Ninive ja Tikriti poole, tulid vastu taksod, kirstud katusel. Giid seletas, et esmaspäeval lähevad mehed taksodega rindele ja nädalalõpuks tagasi koju, mõned kirstus." Pildil on Tarvanpää tantsijad Sirje Roosipuu, Maie Karus ja Merike Sikk ning Juha Tõevere, Jaan Laaspere ja Raivo Riim enne viimast esinemist Baghdadi 14. Ramadaani mośee taustal.
1987 Iraak. Grupi juht, toonane välisminister Arnold Green ütleb, et tegu oli ühe põnevama reisiga ta elus. Läbi sõideti kuus provintsi, kus eestlasi kui Nõukogude Liidu esindajaid võeti vastu luksuslikult, tervitas ka kuberner isiklikult. Sõideti politseieskordi saatel – kolm autot ees, kolm taga. Hindamatud kultuuriväärtused, luksuslikud hotellid, samas vaesus ning ääretu isikukultus. Viimast nägi nii lasteaedades kui ka tänavatel. ( Õhtuleht, 04.02 2003) Pildil on grupp iidse Hatra linna varemete juures, mis 2015 aastal Islamiriigi poolt hävitati.